Viktig information till VH

På skolan har vi många elever i flera klasser samt personal som är hemma och sjuka med förkylningssymptom. Vi ber er att att inte skicka sjuka barn till skolan och att ni vid sjukdom håller ert barn hemma vid minsta symptom. Folkhälsomyndighetens riktlinjer gäller fortfarande. Vill bara lägga till att det gäller två symptomfria dagar och om de varit hemma i 7dygn är de välkomna, förbättrade men med lätta symptom. Med lätta symptom menas som snuva eller hosta men det har gått minst sju dygn sedan de blev sjuka. De mår tydligt bättre och har varit utan feber de två senaste dygnen. Har de testat sig och är coronasmittade gäller också karantän i 7dagar.

https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/om-covid-19-pa-olika-sprak/

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *