Hembrev v. 36

Ännu en vecka avklarad! I veckan har vi arbetat med symmetri både i matematiken och i bilden. På bilden färglade vi fina fjärilar som vi sedan limmade fast på ett färgat papper. De blev mycket fina och kommer snart upp på väggen för beskådning! Vi har även börjat i vår nya efterlängtade matematikbok för årskursen, favoritmatematik 2a. Eleverna har arbetat på bra och varit duktiga. Vi fortsätter även nästa vecka att öva på att ge varandra arbetsro och med något vi kallar ”veckans stjärnmål” som är personliga mål som bidrar till arbetsron på lektionerna.

Jag vill påminna om att vi har skoljogg den 11/9 och att eleverna kommer att sluta senare den dagen, troligtvis runt 13.30.

Vill även påminna om utvecklingssamtalen som börjar nästa vecka.

Ha en trevlig helg!

Hälsningar Jessica

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *