rättelse från en snabbfingrad lärare

Hallå! Träffade en förälder imorse som var lite fundersam över vilken tid som gäller på skolavslutningen på onsdag och om skolavslutningen verkligen bara var en halvtimme.. Jag har skrivit fel tid i veckobrevet! Skolavslutningen är mellan 8.30-10.00, inget annat. Tokigt det kan bli när man är lite trött 🙂 Eleverna får ta med sig fika, jag kommer även att bjuda på något gott. Vi ska ha en liten trevlig stund tillsammans som avslut på detta läsår och även på vår tid tillsammans. I årskurs 3 väntar nya äventyr tillsammans med Therese som jag tror kommer bli toppen, även om jag tycker det är mycket tråkigt att inte få se fram mot ett nytt läsår tillsammans med era barn. En heldag kvar på detta läsår, nu kämpar vi tillsammans! 🙂

Påminnelse 1: Vi slutar 13.00 imorgon och avslutar dagen med att titta på 6:orna vs. lärarna i brännboll.

Påminnelse 2: ta med läsläxan till skolan senast onsdag.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *