Schema och studiestöd

Elevernas start – och sluttider i skolan ser ut såhär:

Måndagar – 8.10-14.00

Tisdagar 8.10-13.40 (idrott blå grupp)

Onsdagar 8.10-12.50

Torsdagar 8.10-12.50 (idrott röd grupp)

Fredagar 8.10-12-50

Studiestödet som ligger på torsdagar 12.50-13.20 är till för de elever som behöver lite extra stöttning i skolarbetet. Tillfället är till för att få extra tid att hjälpa eleverna framåt och är en bra möjlighet att ta igen om man varit borta mycket. Vilka elever det gäller kan variera från vecka till vecka eller vara samma elever under en lite längre period. Skulle ert barn behöva lite extra stöd i ett arbetsmoment och ni inte går på fritids, kommer jag att meddela er innan så ni vet att ert barn slutar en halvtimme senare det tillfället.

Hälsningar Jessica

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *