Veckobrev v. 19

Ännu en vecka gjord och vi är lite mer klok. Denna vecka har vi övat positionssystemet och jämfört stora tal, vägt olika föremål och övat diagram. Vi har även tagit vara på det vackra vädret och spenderat vissa lektioner ute.

Vi har även samtalat om bedömning och hur viktigt det är att vara närvarande på lektionerna för att kunna nå kunskapsmålen i skolan. Dessutom har vi gått igenom dexter noga och nu vet eleverna när man får närvaro och varför och när man får ogiltig frånvaro. Det har varit allvarliga samtal där eleverna har visat sig mycket insatta och eftertänksamma.

Nästa vecka kör vi på som vanligt. Glädje, samarbete och kunskap är målet!

Vi ses på måndag.

Vänlig hälsning

Jessica

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *